Popularność, jaką cieszą się szklarnie ogrodowe, w ostatnich latach wzrasta. Wraz z nią wzrasta ilość osób uprawiających warzywa w przydomowym ogródku. To zupełnie normalna rzecz, taka forma upraw to wyłącznie zalety. Z jakich odmian umieszczonych w szklarni będą najwyższe plony?

Szklarnie ogrodowe – na czym polega ich fenomen?

Nie sposób nie docenić smaku, jaki mają własnoręcznie zebrane warzywa i owoce. Te sprzedawane w sklepach najczęściej mają znacznie mniej wartości odżywczych, a poza tym są znacznie mniej smaczne. Całkowicie inna sytuacja jest w przypadku swoich owoców i warzyw – ich jedzenie jest przyjemne i zdrowe. Uprawiając je samodzielnie, nie mamy żadnych wątpliwości co do tego, że są pozbawione pestycydów. Wielu wielbicieli ogrodnictwa decyduje się na szklarnię jako alternatywę dla tradycyjnego ogrodu. To metoda, dzięki której poza tym, że uprawa jest znacznie łatwiejsza, to owoce i warzywa będą dużo smaczniejsze. Szklarnia poliwęglanowa polecane są przede wszystkim do uprawiania roślin, które lubią bardzo ciepłe warunki. Panujący u nas klimat powoduje, że istotne jest też to, by jak najbardziej przedłużyć okres wegetacji roślinności. Sprawi to, że będziemy mogli cieszyć się ich wspaniałym smakiem przez dłuższy czas. Szklarnię można zrobić samodzielnie i wcale nie musi to być duży wydatek. Będąc majsterkowiczem można użyć do tego nawet starych okien. Gotową szklarnię ogrodową możemy bez problemu kupić w sklepie, można je znaleźć nawet online. Konkurencyjne dla nich są tzw. tunele, które jednak statystycznie nie przynoszą aż takich sukcesów w uprawie.

Szklarnia i uprawa warzyw

W warunkach szklarniowych zaleca się uprawę wszystkich roślin uprawiać głównie tego typu odmiany, które wymagają wysokiej temperatury. Zalicza się do nich między innymi paprykę, która nie tylko bardzo dobrze czuje się w wysokich temperaturach, ale lubi dodatkowo powietrze o wysokiej wilgotności. W szklarni mamy możliwość uprawy kilku rodzajów papryki (nawet tę ostrą). Sporą popularnością cieszy się również odmiana ogórka szklarniowego. Warto pamiętać, aby roślin tych nie podlewać wodą o zbyt niskiej temperaturze, gdyż są one na to bardzo wrażliwe. Szklarnia może sprawdzić się też do uprawy pomidorów, których owoce są dzięki takiej uprawie duże i słodkie. Najbardziej poleca się uprawiać w takich warunkach tradycyjną odmianę tej rośliny, pozostałe gatunki np. pomidorki koktajlowe, z powodzeniem poradzą sobie także w tradycyjnym ogrodzie. Pomidory potrzebują regularnych dawek nawozu, a przed sezonem specjalnego przygotowania podłoża. Trzeba też systematycznie je podlewać najlepiej tak, aby liście i owoce roślin nie były nadmiernie zmoczone.